Loading Menu Bar...
If menu bar fails to load, please refresh your browser.
Results
Back

Results
Archive

2005

06 Jan - Mar

 

2006 Results Below ...

 

Putaruru Mid Winter Christmas Tournament- 24 June 2006
61 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Ken Manuel 67
Runner Up John Mulholland 68
   
Gross Brendan Seidel 75
   
Stfd - 1st Shannin Christensen 40
2nd Captain DIng 40
3rd Vic O'Rourke 40
4th Phil Kensington 39
5th Tali Mulafia 38
6th Butch Hamilton 36
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Dieter Drescher 69
Runner Up Brett Worth 36
   
Gross Ted Ward 89
   
Stfd - 1st Tony Edgar 36
2nd Sean Samkin 35
3rd Garry Campbell 35
4th Mark Lawrence 35
5th Tommy Houston 34
6th Gary Urbahn 34
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Alison Riley 71
Runner Up Florence Jellard 72
   
Gross Rose Southern 89
   
Stfd - 1st Rachel Young 36
2nd Margaret Ranger 34
3rd Daryl Mills 34
4th Heather Howard 30
5th Audrey Mathis 30
6th Denise Hunt 30

Bullet Hole n One!!
Rachel Young 10th

Bullet Two's
Ian Worth 10th

Bullet Longest Drive - Cheryl Jones, Brendan Seidel & Mark Lawrence

Bullet Closest to Pin - Rachel Young, Kevin Verner & Dieter Drescher

Bullet Longest Putt - Dieter Drescher

Stockie & Cockies - June 20, 2006
43 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Shannin Christensen Nett 67
2nd Rhys Burnett 39 Points
3rd Paul Graham 39
4th Kevin Verner 35
5th Alan Tavener 35
6th Lauchie Phillips 35
7th Geoff Hyde 34
8th Alan Wright 34
9th Digger Duncum 34
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Eric Hill Nett 67
2nd Keith Hunt 38
3rd David Hoyte 38
4th John Mathis 38
5th Brian Curd 37
6th Andrew Sadler 36
7th Les O'Leary 36
8th Dieter Drescher 36
9th Ted Ward 36
10th  

Bullet Ladies

Winner Heather Edgar Nett 78
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Shannin Christensen, Rhys Burnett, Paul Graham, Dieter Drescher, Kevin Verner

Saturday 17th June 2006 - Wine Scramble
23 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner John Mulholland 44
2nd Vic O'Rourke 40
3rd Ken Manuel 40
4th Mike Karl 40
5th Butch Hamilton 38
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Tony Muller 40
2nd Mark Lawrence 37
3rd Dieter Drescher 36
4th Roger Clothier 36
5th Andrew Sadler 35
6th Wayne Mudford 35
7th Tommy Houston 35
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Mike Karl 3rd

Putaruru Super Liquor Mid Week - 15 June 2006
26 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Butch Hamilton 68
Runner Up Lance Hay 70
   
Gross  
   
Stfd - 1st Shannin Christensen 39
2nd Paul Graham 37
3rd Hooky Howard 37
4th Ross Higginson 36
5th Digger Duncum 36
6th Rhys Burnett 34
7th Don Riley 34
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st  
Runner Up  
   
Gross  
   
Stfd - 1st  
2nd  
3rd  
4th  
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Florence Jellard 74
Runner Up  
   
Stfd - 1st Alison Riley 31
2nd  
3rd  
4th  

Bullet Two's
Shannin Christensen 3rd

Firestone Mini Tournament - 10 June 2006
34 in Field (63 last month)  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Ron Taylor 67
Runner Up John Wood 69
   
Gross  
   
Stfd 1st Mike Karl 40
2nd Hooky Howard 39
3rd Captain DIng 39
4th John Mulholland 37
5th Steve Thorby 37
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Tony Edgar 63
Runner Up Les O'Leary 72
   
Gross  
   
Stfd 1st Dieter Drescher 41
2nd Ted Ward 36
3rd Robbie Wi 36
4th Garry Campbell 35
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Monthly Medal Winner - Tony Edgar 63

Bullet Ladies

Nett - 1st Cheryl Jones 73
Runner Up  
   
Gross  
   
Stfd - 1st Alison Riley 35
2nd  
3rd  

Bullet Two's
John Wood 10th

Monday 5 June 2006 - Queens Birthday Bar Voucher Scramble
16 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Peter Smith 38
2nd Garry Campbell 38
3rd King Shanly 37
4th Ron Taylor 36
5th Dieter Drescher 36
6th Hooky Howard 36
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner  
2nd  
3rd  
4th  
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Tony Edgar 3rd

Saturday 3 June 2006 - Queens Birthday Bar Voucher Scramble
32 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Massey Rata 40
2nd Hooky Howard 39
3rd John Mulholland 38
4th Tony FitzHerbert 37
5th Steve Emile 37
6th Tali Mulafia 37
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Ken Manuel 47
2nd Tommy Houston 43
3rd Tony Edgar 40
4th Dieter Drescher 35
5th Roger Clothier 35
6th Brian Curd 35
7th Eric Hill 35
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Hooky Howard 3rd, Massey Rata 8th, Dieter Drescher & Max Russell 10th, Ron Taylor 17th (Par 4, 249 metres)

 

Saturday 27 May 2006 - Ball Scramble
34 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Vic O'Rourke 39
2nd Captain Ding 38
3rd John Wood 38
4th John Mulholland 37
5th Paul Graham 36
6th Ross Jellard 36
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner David Hoyte 43
2nd Mark Lawrence 37
3rd Dieter Drecher 37
4th Hooky Howard 37
5th Doug Worth 37
6th Eric Hill 37
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Vic O'Rourke 3rd, Ron Taylor and John Mulholland 13th

 

Saturday 20 May 2006 - Wine & Balls Scramble
34 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Ron Taylor 67
2nd Ross Jellard 69
3rd Ted Ward 70
4th Captain Ding 72
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Dieter Drecher 69
2nd Eric Hill 70
3rd Roger Clothier 71
4th Gary Urbahn 72
5th Barry Wallace 72
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Gary Urbahn, Barry Wallace and Phil Kensington all on the 13th

Putaruru Super Liquor Mid Week - 18 May 2006
77 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Ross Jellard 66
Runner Up Ian Worth 66
   
Gross Willie Burmiester 76
   
Stfd - 1st John Wood 42
2nd Hooky Howard 40
3rd I Smyth 38
4th Tali Mulafia 37
5th Ken Palmer 37
6th Tony FitzHerbert 37
7th Ted Ward 37
8th Ron Taylor 37
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Stew Kensington 67
Runner Up John Craig 70
   
Gross Dieter Drescher 91
   
Stfd - 1st Gary Urbahn 38
2nd Rex Knight 37
3rd Peter Robertson 36
4th Morrie Dunn 35
5th Rex Fisher 35
6th Ray Ashford 34
7th Ron Burgess 34
8th Ross White 34
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Florence Jellard 70
Runner Up Audrey Mathis 72
   
Stfd - 1st Cheryl Jones 37
2nd Alison Riley 36
3rd Anne Kensington 35
4th Barbara Simpson 32

Bullet Two's
John Wood 3rd, Ian Worth 3rd, Willie Burmiester 8th, Bob Stockly 10th, G Gunn 3rd,
Richard Ellis 3rd, Gary Urbahn 3rd & 13th, Jim Hodge 10th, Frank Waller 3rd

Saturday 13 May 2006 - Wine & Meat Pack Scramble
33 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Ted Ward 40
2nd Terry Garnett 40
3rd Ross Jellard 40
4th Greg Worth 39
5th Vic O'Rourke 39
6th John Wood 39
7th Ron Taylor 39
8th Paul Graham 39
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Eric Hill 42
2nd Dieter Drecher 40
3rd Rex Fisher 39
4th Brett Worth 38
5th Gary Urbahn 37
6th Brian Curd 35
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's Ian & Greg Worth 10th, Gary Urbahn 13th

Firestone Mini Tournament - 6 May 2006
63 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Ross Jellard 67
Runner Up Hooky Howard 71
   
Gross Terry Garnett 81
   
Stfd 1st Mike Karl 40
2nd Barry Wallace 37
3rd Richard Wharehoka 37
4th John Wood 37
5th Lance Douglas 37
6th Ron Taylor 36
7th Mark Lawrence 36
8th John Mulholland 36
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Eric Hill 67
Runner Up Sean Samkin 69
   
Gross Dieter Drescher 89
   
Stfd 1st Brian Curd 41
2nd Gary Urbahn 39
3rd Neville Dugan 37
4th David Hoyte 36
5th Tommy Houston 35
6th Ross Higginson 35
7th Wayne Mudford 35
8th John Craig 35
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Cheryl Jones 73
Runner Up Audrey Mathis 76
   
Gross Mel Edwards 99
   
Stfd - 1st Alison Riley 35
2nd Kathryn Clarke 29
3rd Lyn Hayes 28

Bullet Two's
Not a soliatry one out of 63 players

Saturday 29 April 2006 - Bar Voucher Scramble
40 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Greg Worth 45
2nd Barry Wallace 41
3rd Hooky Howard 40
4th Brad Karl 39
5th Vic O'Rourke 39
6th Paul Graham 38
7th Terry Garnett 38
8th Mike Karl 38
9th Ted Ward 38
10th Chris McKillop 38

Bullet Men's Division 2

Winner Sean Samkin 39
2nd Tommy Houston 38
3rd Neville Dugan 37
4th Dieter Drescher 37
5th Brian Curd 36
6th Wayne Mudford 36
7th Eric Hill 36
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's Greg Worth & Hooky Howard 3rd, Steve Thorby & Barry Wallace 8th and Mike Karl on the 249 metre par 4 17th.

Saturday 22 April 2006 - Golf Ball Scramble
40 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Greg Worth 39
2nd Phil Kensington 37
3rd Hooky Howard 37
4th Ted Ward 34
5th Ross Jellard 34
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Eric Hill 40
2nd Dieter Drescher 39
3rd Sean Samkin 38
4th Garry Campbell 38
5th Wayne Mudford 38
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Steve Thorby 3rd, Doug Worth 3rd

Putaruru Super Liquor Mid Week - 20th April 2006
31 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Kevin Verner 69
Runner Up Mark Lawrence 70
   
Stfd - 1st Ron Taylor 38
2nd Rick Nankivell 37
3rd Rhys Burnett 36
4th John Wood 36
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Hooky Howard 64
Runner Up Chris Bates 70
   
Stfd - 1st Ben Shanly 39
2nd Gary Urbahn 37
3rd Dieter Drescher 34
4th Rex Fisher 30!!
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Christine McPherson 68
Runner Up Norine McPherson 72
   
Stfd - 1st Brenda Buckeridge 37
2nd Florence Jellard 36

Bullet Two's
John Wood 3rd, Hooky Howard & Kevin Verner 10th, Mark Lawrence 13th

Monday 17 April 2006 - Easter Scramble
21 in Field  
   

Bullet Division 1

Winner Alison Riley 43
2nd Dieter Drescher 41
3rd Mike Karl 41
4th Richie Brown 40
5th Ross Jellard 39
6th Brian Curd 39
7th Hooky Howard 38
8th Tony Muller 37
9th Brett Worth 37
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner  
2nd  
3rd  
4th  
5th  
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner  
2nd  
3rd  
 

Bullet Two's
Alison Riley 3rd

Saturday 15 April 2006 - Easter Scramble
41 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Winner Paul Graham 43
2nd Ross Jellard 41
3rd Hooky Howard 39
4th King Shanly 37
5th Ron Taylor 37
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Winner Richie Brown 43
2nd Ross Higginson 38
3rd David Hoyte 38
4th Sean Samkin 36
5th Tommy Houston 35
6th  
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Winner Anne Kensington 35
2nd Audrey Mathis 33
3rd Heather Howard 28
 

Bullet Two's
No choppers had a two!!

Firestone Mini Tournament - 8 April 2006
55 in Field  
   

Bullet Men's Division 1

Nett - 1st Mike Karl 66
Runner Up Barry Wallace 68
   
Gross John Mulholland 79
   
Stfd 1st Hooky Howard 41
2nd Terry Garnett 40
3rd Tony FitzHerbert 38
4th Paul Graham 37
5th Stew Kensington 37
6th Ian Worth 37
7th  
8th  
9th  
10th  

Bullet Men's Division 2

Nett - 1st Chris Bates 68
Runner Up Neville Dugan 70
   
Gross David Hoyte 92
   
Stfd 1st Roger Clothier 39
2nd Dieter Drescher 36
3rd Rex Fisher 36
4th Richie Brown 35
5th Tommy Houston 35
6th Wayne Mudford 34
7th Andrew Sadler 34
8th  
9th  
10th  

Bullet Ladies

Nett - 1st Barbara Simpson
Runner Up  
   
Gross Nancy McRae
   
Stfd - 1st Maureen Shanly 29
2nd  
3rd  

Bullet Two's
John Mulholland 3rd, Ted Ward 8th, Mike Karl & Barry Wallace 10th

Saturday And Sunday 1st & 2nd of April 2006 - Meat Scramble

Van Dyks Van Dyk Classic - 54 Hole Mixed Foursomes

Division 1
Van Dyks Cup
Section Winner                               Tali Mulafia & Gay Pickrang                     
Section Runner Up                          David & Gaylene Purdon                (Manukau & Maramarua)
Consolation Winner                        Maurice Tricker & Irene McIvor
Consolation Runner Up                   Brendon & Denise Hunt
Plate 1 Winner                                Ian Froggatt & Ann Matenga  (Stewart Alexander & Te Puke)
Plate 2 Winner                                John Wilson & Deb Riley                    (Onewhero & Auckland)

Division 2
June Ryder Cup
Section Winners                             Greg Worth & Nikki Darroch
Section Runner Up                          Ross Jellard & Florence Jellard
Consolation Winners                      Allan & Louise Wallace                                (Tirau)
Consolation Runner Up                  Dennis Trotter & Jan McKenzie         (Morrinsville & Kawerau)
Plate 1 Winner                               Lauchie Phillips & Kath Taverner                  (Tirau)
Plate 2 Winner                               Tony & Cath Preen                                     (Timaru)

Division 3
Edmeades Cup
Section Winner                               Brad Wilson & Jenny Smith                          (Hauraki)
Section Runner Up                          Peter & Rachel Young
Consolation Winner                        Don & Claire Campbell                               (Tirau)
Consolation Runner Up                   Jock & Kate McLean?                                 
Plate 1 Winner                                Ron & Lyn Hussey                                       (Wanganui)
Plate 2 Winner                               Don & Alison Riley                                    

Division 4
Section Winner                               Ian Worth & Irene Orr                               
Section Runner Up                          Butch & Vere Hamilton
Consolation Winner                        Gerry & Jenny Williams                           (Marton & Auckland)
Consolation Runner Up                   Duncan Gallagher & Denise Lindley
Plate 1 Winner                                Don & Margaret Hattaway
Plate 2 Winner                               Ron Hunt & Faye Patton                             (Te Puke)

Division 5
Section Winner                               Frank Pickrang &Bronwyn Verner                (Tirau)
Section Runner Up                          Brett Worth & Lyn Darroch
Consolation Winner                        David & Anna Wilson                                 (The Grange)
Consolation Runner Up                   Doug & Val Dallimore                                (Remuera)
Plate 1 Winner                                John Wood & Marie Way                          
Plate 2 Winner                               Tony Muller & Joy Aitchison

Division 6
Section Winner                               Daniel & Ali Van Dyk                                
Section Runner Up                          Les O’Leary & Raewyn Hoole
Consolation Winner                        Tony FitzHerbert & Betty Swanson
Consolation Runner Up                   Ted & Rosemary Ward
Plate 1 Winner                                Warren Butler & Neroli Fisher                     (Otumoetai)
Plate 2 Winner                               John Kelsen & Eva Eastwood                       (Tirau)

Division 7
1st                                                 Tony & Heather Edgar
2nd                                                Neville Dugan & Brenda Buckeridge
3rd                                                Gary Urbahn & Bev Macartney

Saturday 2’s
Ron & Lyn Hussey                         
Bruce & Yvonne Oxenham
Rosco & Florence Jellard
David & Gaylene Purdon
Murray Hamilton & Jenny Kelsen
Dennis Trotter & Jan McKenzie
Brad Wilson & Jenny Smith
Maurice Tricker & Irene McIvor

Sunday 2’s
Ted & Rosemary Ward
John Kelsen & Eva Eastwood
Tony Muller & Joy Aitchison
Don & Alison Riley
Daniel & Ali Van Dyk

Shootout Winner - Bev Macartney ( by about 1 metre)

 

Copyright © 2014 | All Rights Reserved | PGC